İLETİŞİM
444 1 126
(216) 315 00 62 - 42
Bizden Haberler
YENİ OLUŞUM MÜHENDİSLİK-ATAŞEHİR DAİKİN KLİMA SERVİSİ - DAIKIN KLİMA ATAŞEHİR
SIKÇA SORULAN SORULAR
Klima nasıl soğutur?

Klima (buzdolabında olduğu gibi) soğutucu akışkan gazının buharlaşma ve yoğunlaşma özelliğinden faydalanarak odada bulunan ısıyı dışarı atar. Split klimalarda, iç ünite içinden geçen gaz, ortamdaki ısıyı emerek buharlaşır ve böylece ortam soğur. Buharlaşan soğutucu akışkan gazı dış üniteye geldiğinde yoğunlaşır ve emdiği ısıyı dışarı atar. Bu işlem gerçekleşirken yalnızca iç ve dış ünitedeki fan motorları ve gazın cihaz içindeki dolaşımını sağlayan kompresör elektrik enerjisi harcar.

 

Hangi kapasitede klima seçmeliyim?

Her binanın ve her ortamın ısı yükü farklıdır. Bu nedenle YENİ OLUŞUM MÜHENDİSLİĞİN uzman yetkili servis teknisyenleri, ihtiyacınıza en uygun kapasiteyi tespit etmek üzere ücretsiz keşif hizmeti sunacaklardır.

 

Heat-Pump nedir?

Türkçe karşılığı ısı pompasıdır. Heat-Pump dış ortamda bulunan ısıyı iç ortama taşır. Bu sayede elektrik enerjisini direkt olarak ısıya çeviren elektrik sobalarına göre 2-3 kat daha az enerji tüketir.

 

Heat-Pump özelliği olan klimalar nasıl ısıtır?

Bu özelliğe sahip klimalar, soğutmayı gerçekleştirdikleri gibi ısıtmayı da soğutucu akışkan gazını yoğunlaştırarak ve buharlaştırarak gerçekleştirirler. Isıtmanın yapılabilmesi için, dış üniteden geçen gaz buharlaşarak dışarıdaki ısıyı emer ve iç üniteye geldiğinde yoğunlaşıp emdiği ısıyı gereken ortama bırakarak ısıtmayı gerçekleştirir.

 

Heat-Pump klimalar hangi durumlarda ısıtma amaçlı kullanılmalıdır?

Heat-Pump dış ortamda bulunan ısıyı iç ortama taşır. Dış ortam sıcaklığı düştükçe, heat-pump performansı da düşecektir. Bu nedenle, Heat-Pump klimaların çok soğuk iklimlerde ana ısınma aracı olarak kullanılmaları, yeterli ısıtma sağlanamayacağından uygun değildir. Bu tarz iklimlerde ana ısınma aracına ilave yardımcı ısınma aracı olarak kullanılabilirler. Özellikle, kış aylarının daha ılıman geçtiği ve dış ortam sıcaklıklarının 0-3 derecenin altına düşmediği durumlarda klimadan daha iyi ısıtma performansı alınabilir. Yalnızca klima ile ısıtılacak mekanlarda özellikle binanın ısı yalıtımı çok önemlidir.

 

Klimaların performansı neye bağlıdır?

Klimanın performansı iç ve dış ortam sıcaklıkları, kullanılan mekanın kuzey-güney cephe durumu, izolasyonu, pencere - kapı alanları ve yapısı, duvar kalınlıkları, kat ve çatı durumu gibi ısı kaybı/kazancına direkt etki eden faktörlere bağlıdır. Klimanın belirtilen kapasitesi aşağıdaki koşullarda ölçülen değerlerdir.

Soğutma: İç sıcaklık 27°C KT/19°C YT, Dış sıcaklık 35°C KT/24°C YT

Isıtma: İç sıcaklık 20°C KT/15°C YT, Dış sıcaklık 7°C KT/6°C YT

Dış hava sıcaklığı arttıkça klimanın soğutma performansı düşecektir. Benzer şekilde, dış ortam sıcaklığı azaldıkça ısıtma performansı göreceli olarak azalacaktır.

 

Klimamı nasıl monte edebilirim?

Klimanızın montajı, YENİ OLUŞUM MÜHENDİSLİK standart montaj prosedürleri çerçevesinde yapılacaktır.

 

Klima için servis hizmeti ne kadar önemli?

Klimanızın performansı ve düşük enerji tüketimi açısından ürün kalitesi kadar montaj ve servis kalitesi de önemlidir. Montaj esnasında oluşabilecek hatalar ürününüzden beklediğiniz performansı almanızı engelleyebilir. Ayrıca klimanızın verimliliğini uzun yıllar koruyabilmesi için, ısı transfer yüzeylerinde meydana gelen kirlenmelerin temizlenmesi ve cihazınızın rutin bakımlarının yapılması gerekmektedir. Bu nedenle klimanıza yılda en az 1 kere bakım yapılması önemlidir.

 

Klimanın sağlık açısından bir zararı var mı?

Klimanız özellikle aşırı ısınmadan dolayı meydana gelebilecek rahatsızlıkları önleyeceğinden sağlık açısından zararlı değildir. Klimanızı kullandığınız ortamda, üflenen havanın direkt karşısında oturmamaya özen gösterin. Klimanızı sürekli en düşük ısı değeri ve en yüksek fan hızında çalıştırmak yerine daha yüksek sıcaklık değerlerinde, orta veya düşük fan hızında çalıştırarak, rüzgar etkisini azaltır ve ortamın aşırı soğumasını engellersiniz.

 

İnsan sağlığı açısından en uygun ortam şartları nelerdir?

Kişiden kişiye değişmekle birlikte insan sağlığı için 20–27 derece arası sıcaklık ve %40-60 arası nem genellikle en uygun ortamdır.

 

Klimada enerji seviyeleri ne anlama gelmektedir?

Klimanız soğutma konumunda iç ortamda bulunan fazla ısı enerjisini alarak dış ortama taşırken, ısıtma konumunda dış ortamdan aldığı ısı enerjisini iç ortama aktarmaktadır. Bu operasyonu gerçekleştirebilmek için soğutucu akışkanı kompresör yardımı ile kapalı soğutma çevrimi içerisinde döndürmektedir. Soğutma sistemi ise elektrik enerjisi ile çalışmaktadır. Klimanızın harcamış olduğu her bir Watt elektrik enerjisine karşılık transfer edebildiği ısı enerjisi miktarına klimanızın verimliliği ya da “Performans katsayısı” denir. Avrupa Birliği ülkelerinde yeni uygulamaya giren klima enerji sınıflarına göre, harcanan 1 watt elektrik enerjisi karşılığında 3,2 Watt üzerinde ısı enerjisi taşıyabilen klimalar A enerji seviyesindedir. Aynı kapasiteli klimalar içerisinde en az elektrik tüketen klimalardır.

EER veya COP nedir?

Klimanızın iç ortamdan dışarı ya da dış ortamdan iç ortama aktarabildiği enerji miktarının harcadığı elektrik enerjisine oranına EER (Enerji verim oranı) ya da COP (Performans katsayısı) denir. Bu oranın yüksekliği klimanızın verimliliğini gösterir.

 

YENİ OLUŞUM MÜHENDİSLİK

 

 

 

Copyright 2011 YENİ OLUŞUM MÜHENDİSLİK Her hakkı saklıdır
Web Tasarım : Binbirweb